185005, Republikken Karelen, Petrozavodsk, Pravdigaten, 28A, e-mail: freekarelia@list.ru

Til sponsorhjælp: Adresse: 185001, Respublika Karelija, Petrozavodsk, ulitsa Kutuzova, 53А;
Bankoplysninger: INN: 1001049385, KPP: 100101001, OGRN: 1051002816700, OKVED: 91.33,
Afregningskonto: 40703978200120000001 (Euro) i Petrozavodsks filial af OAO "Baltijskij bank"
(Petrozavodsk), Korrespondentkonto: 30101810000000000752, BIK: 048602752.

home
Russian (CIS)KarelianEnglish (United Kingdom)Deutsch (DE-CH-AT)Finnish (Suomi)Svenska (Sverige)Norsk bokmål (Norway)Danish(DK)Icelandic(IS)

Vores Æresmedlemmer

Hæderstitelen Æresmedlem af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen» er tildelt for livet til personer, der har ydet et stort bidrag til dannelsen og udviklingen af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen» eller foretaget en dristig handling med hensyn til de nationale interesser af det Karelske Folk. Æresmedlemmer af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen» respekteres af alle Selskabets medlemmer, og har ret til at udtrykke deres synspunkter om Selskabets alle aktiviteter. For nærværende er følgende personer æresmedlemmer af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen»:

 

1. Broslavsky Eugeny Mikhailovich (posthumt), Assisterende til Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation S.S.Semyonov.

 

 

2. Bazilenko Vladimir Nikolayevich (posthumt), Assisterende til Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation S.S.Semyonov.

 

 

3. Semyonov Sergey Sergeyevich, Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af Den Russiske Føderation af den anden indkaldelse (1995-1999), Grundlægger af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen».

 

 

4. Zhumatin Dmitry Pavlovich, Leder for Kondopoga kommunen af Republikken Karelen.

 

 

5. Kirilenko Petr Aleksandrovich, Viceleder i Kondopoga kommunen af Republikken Karelen.

 

 

6. Yemelyanova Nadezhda Aleksandrovna, Leder af kurbadeby ”Martsialnye Vody” af Kondopoga kommunen af Republikken Karelen.

 

 

7. Maximov Mikhail Aleksandrovich, Leder for Lahdenpohja kommunen af Republikken Karelen.

 

 

8. Krasavin Alexander Alekseevich, tidligere Viceminister for byggeri i Republikken Karelens regering.

 

 

9. Mironova Svetlana Viktorovna, Chef for afdelingen af Public Affairs og religiøse sammenslutninger i Administrationen for Føderale registreringsvæsen af Republikken Karelen.

 

 

 

10. Bogoyavlensky Yuriy Anatolyevich, Ph.D., Leder af Institut for Matematik og databehandling på Matematiske Fakultet af Petrozavodsks Statslige Universitet.

 

 

11. Podolyanets Lada Avenirovna, Læge for økonomi, Professor i internationale økonomiske forbindelser i St.Petersborgs Statslige Polytekniske Universitet.

 

 

12. Korniyenko Alexey Viktorovich, Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation.

 

 

13. Gostev Ruslan Goergyevich, Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation.

 

 

14. Popov Viktor Mikhailovich, Assisterende til Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation R.G. Gostev.

 

 

15. Grigoryev Sergey Grigoryevich, Føderal Dommer af Den Russiske Føderation.

foto-dan

 

 

16. Mr. Thomas Esang Remengesau, ex-Formand for Republikken Palau.

 

 

17. Rezvov Eugeny Goergyevich, en Æresbygger af Den Russiske Føderation, Generaldirektøren for CJSC "Stroitelniy Trest" (St.Petersborg).

 

 

18. Bersirov Beslan Ramazanovich, Vicedirektør for CJSC "Stroitelniy Trest" (St.Petersborg).

 

 

19. Cherepanova Irina Yuryevna, Doktor i filologi, Professor ved Institut for Almen og Slavisk Linguistik, Perms Statslige Universitet.

 

 

20. Konyukhov Fedor Filippovich, Rejsende, Kaptajn, Medlem af Forfatterforeningen af Den Russiske Føderation.

 

 

21. Sagina Olga Vladimirovna, Doctor of Medical Sciences, Assisterende professor ved Institut for Almen Tandpleje Praksis i Moskvas Statslige Medicinsk- og Dentale Universitet.

 

 

22. Agapitov Vyacheslav Alekseyevich, en Karelsk Forfatter, Filolog, Medlem af Kunstnerforeningen af Den Russiske Føderation.

 

 

23. Shevchenko Olga Viktorovna, Assisterende til Deputeret af Statsdumaen i Den Føderale Forsamling af den Russiske Føderation Semyonov S.S., Sekretær-referent.

 

 

24. Podporina Galina, en Karelsk pop sanger.

 

 

25. Broslavskaya Nina Mikhaylovna, Enke et Broslavsky E.M. - Æresmedlem af det Regionale Offentlige Organisation «Den Frie Karelen», husmor.

 

 

26. Siegfried Wilhelm, Tysk interpreter, philologist, culture scientist and theorist in politics.

 

 

27. Khomutov Andrei Vladimirovich, Ph.D., Professor i landbrug og landbruget uddannelse på Kongelig University of Kongeriget Bhutan.

 

 

28. Mashtaller Oleg Olegovich, Medlem af det Karelske union af Finland, Finske sprog oversætter.

 

 

29. Ole Henrik Magga, Saami lærd, første formand for Sametinget i Norge, den første leder af den permanente FN-Forum for Oprindelige Folk.

 

 

30. Helga Pedersen, Saami politiker og offentlig figur af Norge.

 

 

31. Mari Boine, Saami sanger fra Norge.

 

 

32. Renee Zellweger, amerikansk skuespiller samisk-norsk oprindelse, vinder af filmpriser "Oscar" (2003).

 

 

33. Afanasyeva Nina Eliseevna, Saami lærd, filolog, forfatter til den første Samisk-Russiske ordbog og parlør, den første formand for Foreningen af Kola Saami i Rusland.

 

 

34. Sovkina Valentina Vacheslavovna, den første formand for det Samiske parlament på Kola-halvøen i Rusland.

tema 11 008-3

 

 

35. Matrehin Ivan Yakovlevich, Saami sanger, social aktivist og næstformand i Regionale Offentlige Organisation Saami Murmansk-regionen, vice-præsident for den internationale organisation Samerådet.

 

 

36. Dmitrieva Julia Vladimirovna - Saami girudoterapevt læge, psykolog.